fotogalerie video kniha návštěv odkazy

sibiřská kočka nezpůsobuje alergie
Pozor! Jen u některých alergiků se alergická reakce v přítomnosti sibiřských koček neprojevuje a to pravděpodobně z důvodů, že jejich sliny obsahují dramaticky menší koncentraci alergenu Fel D1, než je tomu u ostatních koček. Ovšem alergeny nevznikají jen ve slinách, ale též v odumřelých částech kůže. Dlouhosrsté kočky mohou vyvolat i jiné alergie, protože v jejich srsti žijí roztoči a je v ní prach. Jistým řešením je koupání kočky, které tyto faktory omezuje, ale ráda bych citovala klasika: Archimédův zákon (jeho kočičí modifikace) Kočka ponořená do kapaliny se brání silou, která se rovná stonásobku síly kočky do kapaliny neponořené. Konec humoru. Než si pořídíte roztomilé koťátko, prověřte svoje vlohy k alergiím nezávaznou návštěvou v chovatelské stanici nebo v rodině, kde chovají kočku. Nezapomeňte předem zvážit zdravotní rizika. Chovatelé se často setkávají s tím, že lidé vrací zvíře i po delší době, protože na ně mají alergii. Chudák kotě si již ale za tu dobu zvyklo na nový domov a další změna je pro ně stresující.

soužité se sibiřskou kočkou působí proti stresu (ruští chovatelé tvrdí o sibiřkách, že dokáží odebírat od člověka negativní energii)
S tímto tvrzením lze souhlasit. V současné době propagovaná felinoterapie je založena na skutečnosti, že blízká přítomnost zvířete u člověka navozuje pozitivní emoce, čímž dokáže výrazně přispět k lepšímu účinku další léčby. Zanedbatelná není ani stimulace přímým kontaktem se zvířetem. Může prokazatelně snížit krevní tlak či zvolnit srdeční činnost. Podle řady zdrojů má kontakt s kočkou příznivý vliv na děti i seniory (sociální a psychická podpora), pomáhá řešit rodinné krize (úmrtí partnera, stresové situace, puberta), podporuje optimistický přístup k životu a zmírňuje vnímání bolesti i dalších zdravotních obtíží. Dejte ovšem pozor na Murphyho zákony:
První Murphyho zákon o kočkách zní
Dostane-li kočka nápad, jak Vás pozlobit, zrealizuje ho.
Dodatek Murphyho kočky
My kočky máme spoustu nápadů ...
Dodatek zoologa
čeleď kočkovitých /Felidae/ se začala vyvíjet ve třetihorách, tudíž měla 60miliónů let na to, aby své nápady vylepšovala ...

kočka je vhodným mazlíčkem pro děti
Samozřejmě, že je pro děti dobré, aby se naučily žít se zvířetem a nést za něj zodpovědnost. Nikdy by ovšem rodiče neměli předpokládat, že dítě převezme stoprocentně veškerou péči o kočku na sebe. Děti mají jistotu, že v případě jejich jakéhokoliv selhání zaskočí rodiče, navíc se kotě může brzy okoukat a povinnosti se stanou obtížnými, takže i výměna kočkolitu v kočičím záchodě bude traumatizujícím a donekonečna se opakujícím nudným úkonem, kterému se co nevidět začnou vyhýbat. Zpravidla se však mezi dětmi a kočkami vyvine pevný citový vztah a také pozorovat dovádění dětí s kotětem lze dlouhé minuty. Není vůbec vyloučeno, že jednoho dne děti dospějí a odstěhují se z domova, a kočka bude ve svém nejlepším věku. Proto si nikdy nepořizujte kočku "kvůli dětem" – ale třebas proto, abyste si splnili svůj vlastní dětský sen. Co na toto téma říká Murphy? Je patero dobrých důvodů, proč dovolit dětem chovat doma kočku:

  1. Díky kočce se děti přímo z vašich úst naučí mnohem více neslušných výrazů, než kdybyste kočku neměli.
  2. Kočka dětem předvede řadu nových způsobů, jak lstí dosáhnout svého cíle.
  3. Děti se v budoucnu snáze hmotně zajistí, když jim kočka ukáže, že krade-li se šikovně, zloději se nic nestane.
  4. Budou-li mít děti možnost pozorovat, jak si kočka hraje s myší, nepodlehnou sentimentálním tvrzením o tom, že zvířata na rozdíl od lidí nezabíjejí pro pouhé potěšení.
  5. Děti budou uchráněny před pozdější deziluzí, když jim kočka dokáže, že i před tím, koho milujeme, je lépe věci schovávat.

ideální strava pro kočku je kravské mléko
Chyba!!! Kočky nemají enzymy, které by byly schopny zpracovat laktózu, která v mléce je. Pokud se mlékem živí, protože je nedokáží trávit, způsobuje jim průjmy Kočky stráví mléko kyselé nebo jogurty, obyčejné mléko nikoliv. Mléko je možné podávat jen kojící kočce, která je v tomto období snáší. Lepší je zakoupit speciální mléko pro kojící kočku a koťata na přikrmování. Kočky by měly mít vždy k dispozici misku s čerstvou vodou, aby se mohly napít, kdykoli potřebují.
Strava se má skládat ze syrového přemraženého (48 hodin) nebo vařeného masa. Nejvhodnější je hovězí, kuřecí, krůtí, králičí nebo skopové. Kočky jsou masožravci a z masa získávají taurin, arachidonovou kyselinu a vitamíny A, D a B, které jejich tělo nedokáže samo vyrobit. Proto kočky nemohou být nikdy vegetariáni.
Jedenkrát týdně je vhodné podávat ryby (spařené nebo vařené). Vhodný je pangasius, konzervovaný tuňák bez oleje. Vařené vejce nebo žloutek.
Podávaná potrava má být vlažná. Nikdy ne přímo z ledničky!
Pozor na kosti. Ostré kosti snadno poraní tlusté střevo nebo mohou být příčinou jeho zánětů.
Rýži a brambory kočky vůbec nedovedou strávit!
Granule a konzervované krmivo kupujeme v lepší kvalitě než ze supermarketů.
Rozhodně kočce nenabízejte čokoládu. Obsahuje theobromin, který je pro kočky (i pro psy) toxický. Způsobuje zvracení, průjem a při podávání ve větším množství může mít za následek i smrt zvířete.
A co Murphy ?
Zákon inklinační
Kočka má z vaší rodiny nejraději toho, kdo nejčastěji otevírá dveře od ledničky
Agronomický zákon
Kočka nejí nic, co vyrostlo na poli, pokud to není hraboš.
Zákon kpt. Igla
Ryba se kočce nikdy nepřejí.
Zákon množstevní
Jediná kočka by dokázala vyprázdnit středně velký chovný rybník.
Zákon tepelné úpravy
Jíst rybu jinak než syrovou považuje kočka za svatokrádež.
Zákon prof. Lebera
Nejpřítulnější kočka je tehdy, když přinesete domů čerstvá játra.

jak si vybrat kotě
Darwinovo pravidlo přirozeného výběru zní: Nevíte-li, jakou kočku si vybrat, vyčkejte, až si některá kočka vybere vás.
Pro chovatele začátečníka je ale nejlepší, zakoupit si koťátko od chovatele patřícího do některé organizace sdružující chovatele koček. Zároveň by to měl být chovatel, chovající menší počet koček. Takové kotě, nejenže má vychování, je navyklé na soužití s člověkem, je očkované, ale zároveň je pravděpodobné, že vás chovatel neodbude, budete-li v budoucnu potřebovat s chovem poradit. Jeho členství v organizaci vám dává určitou jistotu, že chov bere vážně a poctivě. A dobrá péče o zvířátka v jejich vývinu a růstu se samozřejmě projeví i na zdraví. Navíc z chovu jsou vylučována zvířata, která by mohla být nositelem nějaké degenerace nebo nemoci. Kočky z velkochovu, nejsou tolik zvyklé na soužití s člověkem. Je tedy náročnější je vychovat.

Webdesign: Magda Vlachova