fotogalerie video kniha návštěv odkazy

Víte, že kočka patří do říše živočichové(Animalia), kmene strunatci (Chordata), třídy savci (Mammalia), řádu šelmy (Carnivora), čeledi kočkovití (Felidae), podčeledi malé kočky (Felinae), rodu kočka (Felis), druhu kočka divoká (Felis silvestris)?

Čeleď kočkovitých se dělí na podčeleďi:
kočky velké (rod Neofelis – levhart obláčkový a levhart Diardův) a rod Pantera (lev pustinný, tygr džunglový, levhart skvrnitý, jaguár americký, irbis) a
malé kočky (rody Pardofelis – kočka mramorovaná, kočka bornejská, kočka Temninckova, Caracal – serval, kočka zlatá, karakal, Leopardus – ocelot velký, margay, kočka pampová, kočka horská, ocelot stromový, kočka tmavá, kočka slaništní, Lynx – rys červený, rys kanadský, rys ostrovid, rys pardálový, Acinonyx – gepard, Puma – jaguarundi, puma americká, Otocolobus – manul, Prionailirus - kočka cejlonská, plochočelá, rybářská, bengálská, Felis – kočka bažinná, černonohá, pouštní, divoká a kočka domácí.
Některé prameny uvádí i jiné začlenění.

I kočka divoká Felis silvestris má své poddruhy. Podle testů DNA z roku 2007 se uznává jen pět subspecií:
Felis silvestris cafra - kočka divoká jihoafrická
Felis silvestris lybica - kočka divoká plavá
Felis silvestris ornata - kočka divoká stepní
Felis silvestris silvestris - kočka divoká evropská
Felis silvestris bieti - kočka divoká šedá
Felis silvestris f. catus - kočka domácí je domestikovaná forma kočky divoké a jako taková žije s člověkem 8 tisíc let. Na jejím vzniku se podílela zejména kočka plavá, dále snad kočka divoká evropská a asijská kočka stepní. O jejím původu jsou i jiné teorie. Možná je potvrdí nebo vyvrátí další genetické zkoumání.

Šlechtěním kočky domácí vznikla nová plemena, která dělíme na:

  1. Perské a exotické kočky (Perská kočka, Exotická kočka)
  2. Polodlouhosrsté kočky (Americká kadeřavá, Americká hrubosrstá, Birma, Mainská mývalí kočka, Norská lesní kočka, Sibiřská kočka, Turecká angorská kočka, Turecká van)
  3. Krátkosrsté a somálské kočky (Habešská, Bengálská, Britská, Barmská, Burmila, Kartouzská, Kornish rex, Devon rex, Egyptská mau, Evropská krátkostrská kočka, Německý rex, Japonský bobtail, Korat, Kurilská krátkoocasá kočka, Manská kočka, Ocitat, Ruská modrá kočka, Snowshoe, Sokole, Somálská kočka, Sphynx
  4. Siamské a orientální kočky (Orientální kočka, Balineská, Siamská kočka, Seychelská )
  5. Neuznaná plemena-FIFE neuznává např.plemena Americký bobtail, Cejlonská kočka, Karelský bobtail, Nibelung, Skotská klapuchá, Tonkinská kočka … a mnoho dalších. Nová plemena koček a nové barevné variety vznikají každý den, každým rokem se také rozšiřují řady uznaných plemen.

Systematický chov koček existuje v Evropě asi 150 let. První výstava koček se konala v Crystal Palace v Londýně v roce 1871.První národní klub chovatelů koček byl založen v roce 1887 v Londýně. V roce 1949 vznikla Mezinárodní felinologická federace FIFe, která je v současnosti hlavní organizací chovatelů koček v Evropě včetně ČR. U nás byla první organizace chovatelů koček s celostátním působením založena v roce 1967 jako součást Českého svazu chovatelů. .V roce 1992 byl registrován Bohemia Cat Club, který je členem mezinárodní organizace WCF, založené v roce 1988. Od roku 1995 působí klub Regnum Felis, který se stal v roce 1998 členem francouzské S.C.F.F. Nezávislý chovatelský klub vznikl v roce 1997, má sídlo v Mladé Boleslavi a členové mohou být z celé republiky i ze zahraničí.

Webdesign: Magda Vlachova